Piramidy i Sfinks w Gizie

Egipt kojarzy się z piramidami i ciepłem. Najsłynniejszym na świecie kompleksem piramid są te znajdujące się około ośmiu kilometrów od Kairu, w miejscowości Giza, położonej w delcie Nilu. Ponad pustynią wznoszą się mniejsze piramidy oraz trzy główne, najokazalsze starożytne budowle w Gizie wraz z posągiem Sfinksa. To właśnie tam starożytność przetrwała ponad 5 tysięcy lat i zachowała się w prawie niezniszczonej postaci. Największą z piramid jest najwcześniej powstała piramida Cheopsa, w której mieści się także jego grobowiec. Drugą co do wielkości jest piramida z grobowcem Chefrena. Trzecią, znacznie mniejszą, jest piramidą faraona Mykerinosa.

Piramida Cheopsa zwana Wielką Piramidą, została zbudowana ok. 2575 lat przed naszą erą i pierwotnie miała wymiary: wysokość 146,6 m, zaś długość podstawy 230 m. Wykonana jest z bloków kamiennych z wapieni i granitów. Gładzony wapień położony niegdyś na czubku piramidy wywoływał niezwykłe efekty świetlne w  promieniach słonecznych, niestety nie przetrwał on do dnia dzisiejszego. W środku piramidy znajdują się komory grobowe, do których prowadzą długie korytarze. W Komorze Króla stoi sarkofag bez pokrywy. Piramida Chefrena zbudowana została ok. 2540 lat przed naszą erą. Jej wysokość wynosiła pierwotnie 145,5 m, zaś podstawa miała długość 215,5 m. Posiada jedną komorę grobową, do której prowadzi korytarz. Granitowy sarkofag umiejscowiony jest na końcu komory i wpuszczony w podłoże. Piramida Mykerinosa została zbudowana ok. 2525 lat przed naszą erą, a jej pierwotne wymiary wynosiły: 67 m wysokości i długość podstawy 108 m.

Do najsłynniejszych na świecie posągów należy, stojąca nieopodal piramid, rzeźba wykuta z ogromnego bloku skalnego, mająca postać leżącego lwa z głową władcy. Wielkość Sfinksa to około 73 m długości i 6 m szerokości oraz 20 m wysokości i jednocześnie jest on największą pojedynczo stojącą statuą na świecie. Wokół tego posągu kryje się wiele hipotez i legend. Nie do końca wiadomo czy pierwotnie była to głowa lwa zamieniona później przez któregoś z władców na jego własne popiersie, czy może była to postać strażnika umarłych jaki w starożytnym Egipcie był szakal. Został on wykonany z polecenia Chefrena, a jego powstanie datuje się na lata rządów IV Dynastii w latach 2723-2563 p.n.e. Piramidy wraz z posągiem Sfinksa należą do najchętniej odwiedzanych zabytków Egiptu przez turystów z całego świata.

Zdjęcia: