Biblioteka Aleksandryjska

Według zapisków biblioteka została założona około III wieku p.n.e. W bibliotece mieściły się m.in. ogród wraz z miejscem do spacerowania, jadalnia, czytelnia, sale wykładowe i sale konferencyjne. Niestety dokładny plan biblioteki nie jest znany.

W 47 roku p.n.e podczas najazdu Juliosza Cezara na Egipt część biblioteki spłonęła a wraz z nią ok 40 tys. ksiażek. W ramach rekompensaty Marek Antoniusz przekazał 200 tys woluminów z biblioteki w Pergamonie. W 391 roku n.e. na rozkaz Teodozjusza Wielkiego zburzono światynię Serapisa, wraz z biblioteką, która była jej częścią.

Odbudowa biblioteki rozpoczęła się w 1995 roku. Nowa Biblioteka Aleksandryjska została otwarta w 2002 roku. Budynek mieści 4 stałe muzea poświęcone rękopisom, antykom, historii nauki oraz byłem prezydentowi Egiptu - Anwarowi Sadatowi. Ciekawym elementem muzeum jest CULTURAMA, interaktywna prezentacja ukazujaca 5000 lat historii egiptu, zarówno część historyczna jak i wojskowa.

Biblioteka ma ambitny cel zgromadzenia 8 milionów ksiażek w jednym miejscu. To także obiekt posiadający największą na świecie powierzchnie dla czytelników, w której mieści się ponad 2000 krzeseł.