Rzym

Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Rzymu jest Koloseum, czyli Amfiteatr Flawiuszy. Jego budowę rozpoczął w 72 r. Cesarz Wespazjan a ukończył jego syn Tytus w 80 roku. Do czasów nam współczesnych na pierwszych trzech kondygnacjach zachowały się arkady, pomiędzy którymi widać półkolumny w stylu doryckim, jońskim i korynckim. Ostatnie piętro, nieco wyższe niż pozostałe, stanowiło lity mur z otworami okiennymi, czego pozostałości są dostrzegalne. Arena, obecnie pozbawiona podłogi, ukazuje system podziemnych korytarzy, w których znajdowały się skomplikowane mechanizmy sceny, pomieszczenia dla gladiatorów i dzikich zwierząt.

Ale Rzym to nie tylko miasto starożytne, to również ośrodek sztuki nowożytnej, jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć jest Fontanna di Trevi. Mimo iż w Rzymie fontann jest wiele, to di Trevi jest najsłynniejszą fontanną barokową, zbudowana z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu już istniejącej fontanny z 1435 roku. Budowa fontanny rozpoczęła się w 1735, a zakończyła w 1776, według projektu Niccolo Salvi, swoim wyglądem przypomina fasadę budynku, posiada szerokość 20 metrów oraz 26m wysokości. Pośrodku fontanny znajduje się bóstwo oceanów na rydwanie ciągniętym przez dwa konie (trytony). Jeden symbolizuje spokojne morze a drugi morze podczas sztormu i huraganu. Woda spływa tarasami od wielkiego posągu Okenosa, wyrzucona przez nozdrza morskich koni do wielkiego basenu okolonego schodami. Cztery statuy umieszczone na balustradzie symbolizują cztery pory roku, w sąsiednich niszach znajdują się kobiece postaci będące alegoriami Zdrowia (po prawej) i Obfitości (po lewej). Nazwa fontanny pochodzi od imienia dziewczynki, Trevi, która pokazała legionom rzymskim źródło wody, na którym zbudowano akwedukt. Fontanna znajduje w miejscu dawnego akweduktu.

Okazałym miejscem w Rzymie jest także Plac Hiszpański (Piazza di Spagna), gdzie także pośrodku placu znajduje się niewielka fontanna w kształcie łodzi (Fontana della Barcaccio) zaprojektowana przez Berniniego. Nawiązuje do barki przyniesionej aż tutaj przez wody Tybru w czasie jednego z wylewów rzeki. Na początku XVIII wieku (1723-26) powstały tutaj Schody Hiszpańskie zaprojektowane przez Sanctis'a. Schody łączą plac Hiszpański ze stojącym na wzgórzu kościołem Trinità dei Monti., starszym o dwa wieki, a powstałym z fundacji króla Francji Ludwika XI. Obecnie kościół św. Trójcy jest jedną z głównych świątyń Francuzów w Rzymie. Na lewo od kościoła znajduje się Villa Medici, obecnie znajduje się tam rzymska siedziba Akademii Francuskiej założonej przez Ludwika XIV. Wezwanie kościoła Trójcy św. zostało podkreślone symboliką monumentalnych schodów: piramida trzech tarasów (osoby boskie).Na schodach organizowana jest co roku wystawa azali, a także słynne pokazy mody.

Zdjęcia: