Wielki Kanion Kolorado

Największa atrakcja przyrodnicza USA to niewątpliwie Wielki Kanion Kolorado, którego same rozmiary mogą wzbudzić podziw. Jak donosi encyklopedia wiedzy Wielki Kanion to przełom rzeki Kolorado w stanie Arizona (USA), złożony zasadniczo z łupków Yishnu, wapieni, piaskowców i granitowych intruzji. Między innymi z tego powody pochodzi nazwa rzeki Colorado, co po hiszpańsku znaczy kolorowa, gdyż jej barwa to brunatna od wielu osadów skalnych.

Dla wielu turystów Grand Canyon to obowiązkowy punkt zwiedzania USA, nie tylko z uwagi na charakter geologiczny, ale na sam fakt bycia w takim miejscu, którego wzrok nie ogarnia, a pobyt skłania do refleksji nad istotą życia w ogromnym świecie. Wycieczka na dno Wielkiego Kanionu to różnica wysokości rzędu ok. 1,5 km, a im niżej, tym wyższa temperatura osiągająca nawet czterdzieści parę stopni. Na dnie Kaniony znajduje się namiotowe obozowisko, jako jedyna ludzka osada, gdzie za zgodą strażników Parku Narodowego można przenocować. Dla mniej aktywnych turystów z miejscowości Tusayan, tuż przy wjeździe do parku, startują samoloty turystyczne. Spoglądając na Wielki Kanion z jednego brzegu przeciwległy brzeg może być odległy nawet o 29km, a potężna rzeka Kolorado, która sprawia wrażenie małego strumyczka, płynie w przepaści głębokiej na 1600m. Pod względem geologicznym i historycznym skały osadowe kanionu obfitują w skamieniałości, od pierwotnych glonów do drzew, od morskich muszli po szczątki dinozaurów.

Czas powstawania kanionu szacuje się na około 10 milionów lat. Aktualnie Wielki Kanion ma 349km długości i w najgłębszym miejscu (Granite Gorge – Wąwóz Granitowy) 2133 m głębokości. Szerokość waha się od ok. 800 m (pod punktem widokowym Toroweap na North Rim – Północnej Krawędzi) do 29km. Jest to największy przełom rzeki na świecie. 28 marca 2007 roku otwarto szklany pomost nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu (Grand Canyon West). To "najwyższy balkon" na świecie. Usytuowany jest on na wysokości 1.219 m nad ziemią. Skywalk uznawana jest za cud inżynierii dźwigający maksymalnie 120 osób jednocześnie.

Zdjęcia: