Mexico City

Meksyk to nie tylko kraj, ale również stolica meksyku, znana jako Mexico City. Jest to jedna z największych aglomerację miejską tuż po Tokyo i Seulu. Swoją powierzchnią zajmuje powierzchnię 1479 km², położony na wysokości 2,240m , a populacja miasta wynosi ok 8mln, przy czym całe megapolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców. Meksyk został założony w XIV w. przez Azteków, jako Tenochtitlan, który w momencie przybycia Hiszpanów z Cortesem na czele w 1519 liczył ok. 100 tys. mieszkańców. W 1522 Meksyk otrzymał prawa miejskie, wyspa, na której pierwotnie znajdował się Tenochtitlan scaliła się ostatecznie z otaczającymi ją brzegami jeziora, które zostało w całości osuszone, stając się centrum współczesnego Meksyku. Rejon ten nosi nazwę Zócalo gdzie znajduje się między innymi barokowo-klasycystyczna Katedra Miejska.

Zócalo –  stanowi obecnie główny plac miejski w  Mexico City noszący oficjalną nazwę Plaza de la Constitución. Zajmuje powierzchnię prostokata 195m x 240m i jest jednym z największych placów na świecie. Nieformalna nazwa "Zócalo" znaczy dosłownie "cokół", od postawionego na nim w 1843 roku cokołu pod planowany pomnik niepodległości Meksyku, który nigdy nie doszedł do skutku. Po zachodniej stronie placu mieści się Pałac Narodowy, siedziba władz Meksyku i Archiwów Państwowych, który został zbudowany przez Corteza na miejscu pierwotnego pałacu Azteckiego władcy Montezumy II. W tym miejscu znajduje się również Muzeum Antropologiczne, gdzie zebrane zostały najbogatsze zbiory sztuki prehiszpańskiej na świecie. W swych zbiorach mieści bazaltowy słoneczny kalendarz z wizerunkiem boga słońca Tomatiuha (czyniący dzień), a także przedstawia cały dawny Meksyk „w pigułce” - najważniejsze eksponaty z historii plemion indiańskich: Olmeków, Zapoteków, Miksteków, Tolteków, Majów, Azteków i wielu innych, zawiera wielkie olmeckie głowy, słynny pióropusz Montezumy, a także mnóstwo posągów bogów Majów.

Jedną z większych atrakcji, zwłaszcza dla pielgrzymów z całego świata chrześcijańskiego stanowi Katedra Matki Boskiej z Gwadelupe. To prawdopodobniej najświętsze miejsce obu Ameryk. Matka Boska z Gwadelupe (depcząca węża) jest patronką chrześcijańskiego Meksyku dzięki wydarzeniu z 12 grudnia 1531 roku, kiedy to ukazała się ubogiemu Indianinowi Juanowi Diego i rozmawiała z nim w języku miejscowych - nahuatl. Najświętsza Panienka z Gwadelupe widniejąca na obrazie (cudownego pochodzenia z płaszcza Diego) jest niecodziennie przedstawiona - ma ciemną skórę i wyraźne indiańskie rysy. Objawienie, o którym mowa, jest najstarszym objawieniem maryjnym oficjalnie uznanym przez Kościół katolicki. Do świątyni MB z Gwadelupe prowadzi do kilkusetmetrowa aleja, którą żarliwi katolicy pokonują na kolanach. Rocznie odwiedza to sanktuarium średnio 10-20 milionów pielgrzymów. Kiedy stara bazylika, wybudowana na podmokłym gruncie, poczęła obracać się w ruinę w wyniku trzęsień ziemi, powstało w latach 1974-76 przepiękne nowe Sanktuarium, gdzie został umieszczony cudowny obraz. Bazylikę zaprojektował Pedro Ramirez Vasquez, nawrócony agnostyk. Nowa Bazylika przypomina swoim kształtem wielki namiot ten, który Bóg polecił Mojżeszowi wznieść u stóp góry Synaj. Na szczycie Bazyliki znajduje się krzyż, którego podstawą jest litera M oznaczająca zarówno Maryję jak i Meksyk. Nowa Bazylika mieści ok. 12 tys. osób.

Pod względem archeologicznym Mexico ma do zaoferowania zwiedzenie odkrytych przypadkiem ruin Tenochtitlanu, które odkryto w pobliżu Zocalo, kiedy w 1978 roku pracownicy firmy energetycznej natknęli się przy pracach ziemnych na płaskorzeźbę bogini Coyolxauhqui. Wkraczający Hiszpanie w 1521 roku zniszczyli świątynię Azteków, stanowiąc z piramidy kamieniołom, a następnie zapominając o istnieniu tegoż miejsca. Po odkopaniu rzeźby bogini archeolodzy odkopali pozostałości nie jednej, a aż siedmiu piramid. Pierwszą małą świątynię Aztekowie zbudowali w tym miejscu około 1325 r. Potem co pewien czas budowali większą świątynię, ale nie niszcząc poprzedniej, a jedynie zakrywając ją kolejną budowlą, przypominając cebulę.  To na jej szczycie rozgrywały się krwawe sceny azteccy kapłani wycinali kamiennymi nożami serca tysięcy jeńców, by złożyć je w ofierze swoim bogom. Miejscem splamionym krwią jest również Plac Trzech Kultur, obejmujący Tlatelolco, rynek i prehiszpańskie centrum kultowe, kościół z XVI w. i ośrodek nawróceń Indian, a także  współczesne budowle. Znany z masakry studentów w 1968 r.

Zdjęcia: