Chichen Itza

Chichen Itza to prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan około 450 roku. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone, znaczy tyle co Źródła Ludu Itzá. Od 1924roku prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków.

Piramida Kukulkan powstała w drugiej połowie XI w., ale w jej wnętrzu archeolodzy odkryli pozostałości podobnej piramidy zbudowanej około stu lat wcześniej. Ma kwadratową podstawę o bokach długości 55 m i wysokość 30 m., jedną z jej niezwykłych cech są schody, które budowniczowie ulokowali ze wszystkich stron, kiedy zwykle lokowano je tylko z jednego boku. Schody te mają po 91 stopni, co po dodaniu jednego stopnia prowadzącego do wnętrza świątyni daje liczbę 365, czyli liczbę dni w roku. Wielka piramida Kukulkana jest usytuowana w taki sposób że w dniach 21 marca i 21 września można obejrzeć jedyne w swoim rodzaju widowisko cieni, kiedy wschodzące słońce, oświetla płaszczyznę piramidy po wschodniej stronie. Po bokach schodów znajduje się pierzasty wąż, symbolizujący boga Kukulkana, gdy słońce wschodzi, dziewięć stopni piramidy stwarza grę trójkątów światła i cienia, które pokrywają się dokładnie z umieszczonym na boku schodów wyobrażeniem pierzastego węża, falisty kształt powoli zsuwa się wzdłuż schodów w dół, aż znika w świetle dnia. To samo zjawisko, tylko w odwrotnym kierunku, można zobaczyć 21 września.

Poza piramidą znajduję tutaj także Świątynia Tysiąca Wojowników, w której zastosowano filary zbudowane w kształcie Pierzastych Węży oraz postaci wojowników, jak również rzeźby półleżących postaci. Wyobrażenia boga deszczu Majów, Chaca, zostały zastosowane jako dekoracja ścian. Zupełnie inną dekorację stanowi Ściana Trupich Czaszek, zwana inaczej Tzompantli, wzniesiona przez Tolteków. Umieszczano na niej czaszki ofiar złożonych bogom oraz czaszki pokonanych wrogów, po to, by wszyscy mieszkańcy mogli je zobaczyć. Ściana ma 60 m długości i 12 m szerokości. Można na niej również dostrzec sceny składania ofiar z ludzi oraz orły wyjadające ludzkie serca. Zbudowano ją, aby przypominała o agresji militarnej, a także ku przestrodze dla tych, którzy chcieliby zaatakować miasto.

Zdjęcia: