Rio de Janeiro

To z czym każdemu z nas kojarzy się Brazylia to niewątpliwie karnawał w Rio de Janeiro, nie bez powodu nazywane jest cudownym miastem. Pod względem rozrywki miasto przyciąga turystów szaloną zabawą karnawałową obfitującą w liczne parady i gorące rytmy latynoskiej muzyki z bębnami na czele. Miasto to położone jest w południowo-wschodniej części Brazylii nad błękitnymi wodami Oceanu Atlantyckiego obfitując w najsłynniejsze plaże oraz na skraju wyżyny, wśród wzgórz, zwanych "Głowami Cukru" nad zatoką Guanabara. Do najpiękniejszych plaż należy Copacabana, Ipanema, Arpoador. Rio, bo tak potocznie brzmi jego nazwa słynie także z potężnego posągu Chrystusa Zbawiciela (Cristo Redentor) na górze Corcovado (Garbus), który stanowi symbol miasta, stanowiąc punkt widokowy.  38-metrowy pomnik, którego głowa ma 3,5 metra wysokości i waży 35 ton, każda z dłoni waży 9 ton, a odległość między końcami palców rąk wynosi 23 metry to pomysł Hectora da Silvy. Sam pomnik zaprojektował Paul Landowski, francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia. Pomnik Powstał we Francji, po czym został przewieziony statkiem, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce aż trzy razy, pierwsze odbyło się  12.10.1931 Dokonał tego projektant oświetlenia Guglielmo Marconi, włączając je z jachtu przycumowanego w Genui.


Rio de Janeiro historycznie założone w 1565 roku jako Styczniowa Rzeka, od 1808 do 1821 roku było faktyczną stolicą Portugalii, natomiast w latach 1822-1960 Rio było stolicą niepodległej Brazylii, zanim powstała Brasilia. Poza posągiem Chrystusa posiada również imponujący stadion Maracana uchodzący za cud architektury, gdyż jest to jeden z największych stadionów piłkarskich na świecie. Zbudowany został na podstawie koła w latach 1948-1950. Jego nazwa wywodzi się od rzeki, która płynie w pobliżu stadionu, która swą nazwę zawdzięcza papudze (ara maracana). Jednakże oficjalna nazwa stadionu to "Estádio Jornalista Mário Filho". Stadion ten posiada własne muzeum, gdzie umieszczone zostały zdjęcia z pięciu MŚ wygranych przez reprezentację Brazylii oraz buty, piłki i koszulki znanych gwiazd brazylijskiej piłki nożnej. Stadion posiada także własną Aleje Gwiazd, gdzie najsłynniejsi piłkarze odcisnęli ślad swoich stóp.


Catedral de São Sebastião do Rio de Janeiro trzeci symbol miasta to rzymskokatolicka katedra. Położona w centrum miasta jest jedną z niewielu ekscentrycznych budowli sakralnych na świecie. Zaprojektował ją miejscowy architekt Joaquim Corrêa nadając jej kształt ogromnego stożka nawiązując do światyni Majów. Zbudowana w latach 1964–1976 Ma ona wysokość 80 m i zewnętrzną średnicę 106 m. Barwne figury w czterech ogromnych, witrażowych oknach symbolizują cztery epitety kościoła: ”jeden”, ”święty”, ”katolicki” i ”apostolski”.

Zdjęcia: