Pałac Buckingam

Londyńska siedziba królewska, jedna z trzech oficjalnych – Pałac Buckingham jest rezydencją monarchów brytyjskich od 1837 roku. Poza tym stanowi siedzibę administracyjną, a także jest jednym z niewielu już na świecie w pełni funkcjonujących i zamieszkanych pałaców. Pałac jest również miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw, co podnosi jego rangę. Dla Brytyjczyków pałac stanowi symbol Wielkiej Brytanii, czego dowodem są liczne zgromadzenia w trudnych momentach dla narodu brytyjskiego. Pierwszą mieszkanką pałacu była królowa Wiktoria.

Plac przed pałacem od 1913 roku zdobi pomnik królowej Wiktorii. Pałac Buckingham położony przy Sain Jamess Park, pomiędzy parkami świętego Jakuba, Zielonym i prywatnym Ogrodem królowej. Budynek, który stanowi centralną część kompleksu pałacowego to duża klasycystyczna budowa o masywnej elewacji. Ozdobiony jest kolumnami korynckimi. Sam Pałac został wybudowany w 1703 roku jako rezydencja miejska Księcia Buckingham, od którego pochodzi nazwa Pałacu. W roku 1761 król Jerzy III wszedł w posiadanie pałacu, a w 1837 roku ogłoszono go oficjalną siedzibą brytyjskich monarchów. Wnętrze pałacu, bogato zdobione, niestety nie jest dostępne dla turystów, jednak dla tych najbardziej spragnionych-turystów udostępnione są: Galeria Królowej i Stajnie Królewskie.

Oficjalne dane podają, iż w roku 1999 Pałac Buckingham miał 19 komnat państwowych, 52 sypialnie, 188 sypialni dla personelu, 92 biura oraz 78 łazienek. Od kwietnia do lipca codziennie o 11.30 odbywa się przed pałacem uroczysta zmiana warty (w pozostałych miesiącach co drugi dzień), która przyciąga nie tylko turystów, ale również mieszkańców Londynu. Obecnie pałac jest zamieszkany przez królową Elżbietę II. Jej obecność sygnalizuje wciągnięty na maszt sztandar.

Zdjęcia: