Delfy - Wyrocznia delficka

Jedna z najbardziej znanych wyroczni w starożytnej Grecji. W późniejszym okresie służyła jako kult boga Apolla, a przepowienie oznajmiała jego wieszczka, Pytia. W tym miejscu znajduje się także starożytne skarbce, w którym przechowywano dary od przybyszów. Jeden z nich nazwano skarbcem ateńskim, dla uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Maratonem.

Położony nieopodal świątyni teatr zbudowany został w IV wieku p.n.e. Mógł pomieścić 5 tysięcy widzów. Kolejną z atrakcji jest mityczny pępek świata, wg mitologi, w tym miejscu znajdował się środek antycznego świata.

Nieco wyżej położony jest starożytny stadion. Zbudowany w V wieku p.n.e. Rozgrywane zawody sportowe mogło oglądać 6500 widzów. Ma długość 177 metrów i szerokość 25 metrów.

Około 800 metrów od wyroczni znajdują się ruiny świątyni Ateny. Obok niej znajdują się ruiny Tolosa, budowli o podstawie okręgu, posiadającej 20 kolumn doryckich po zewnętrznej stronie i 10 korynckich wewnątrz. Trzy kolumnny zostały zrekonstruowane. Obok znajdziemy ruiny starożytnego gimnazjum, miejsca w którym trenowali sportowcy.

Światynia Apollo powstała około 600 roku p.n.e. W IV wieku została zniszczona przez trzęsienie ziemi. W IV wieku n.e ekspanja Rzymu doprowadziła do zakazania kultu w Delfach, a następnie zburzono sanktuarium.

Pozostałości sanktuarium odkryto w XVII wieku.

W 1915 roku odkryto marmurowy stożek znany jako Omphalos - Pępek Świata.

Zdjęcia: