Zgubiłem dokumenty za granicą. Co robić?

Nie lada problem mają osoby, które w niewyjaśnionych okolicznościach zgubiły swoje dokumenty. Problem ten przybiera na sile, jeśli właśnie w chwili zagubienia dokumentów osoby te przebywają za granicą. Dla niektórych może to być sytuacja nie do przejścia, bowiem co robić dalej? Pierwszą rzeczą jest – nie panikować. Aby przebywać za granicą lub przekroczyć ją, potrzebny jest nowy dokument, niezależnie czy jest to dowód osobisty, paszport, czy prawo jazdy.

W tym celu należy niezwłocznie udać się do najbliższego konsulatu i porozmawiać z konsulem Rzeczypospolitej Polskiej. Osoba kompetentna, jaką jest konsul polski ma uprawnienia do wystawienia dokumentów zastępczych. Uprawnień tych nie posiada komisariat policji na terenie obcego państwa, gdzie osoba, która zgubiła dokumenty znajduje się. Możliwości wystawienia dokumentów zastępczych nie ma również urząd miasta w danym kraju, dlatego wizyta u konsula polskiego w tym przypadku jest niezbędna. Wystawiając taki dokument osobie pełnoletniej obarcza się ją obowiązkiem wyrobienia sobie nowych dokumentów zaraz po przyjeździe do kraju.

Jeśli sytuacja dotyczy osoby niepełnoletniej lub dziecka, to dokumenty zastępcze wyrabiane są na wniosek rodzica, z którym dziecko podróżuje. Ubiegając się o nowe papiery należy złożyć wniosek do konsula oraz dwa zdjęcia o dobrej ostrości. Drugą sprawą jest złożenie oświadczenia mówiącego, w jakich okolicznościach wystąpiła sytuacja zgubienia dokumentów. Następnie należy opłacić opłatę konsularną w związku z wykonaniem dokumentów zastępczych.Po tych czynnościach organ konsularny musi potwierdzić tożsamość zgłoszonej się do niego osoby. Unika się tego, jeśli osoba ta może sama potwierdzić, że jest polakiem, na przykład, kiedy zgubiła dowód osobisty, a posiada prawo jazdy. Niestety wszystkie formalności związane z uzyskaniem tymczasowych dokumentów trwają i kosztują sporo nerwów i pieniędzy. Jednak nie uniknie się tego, jeśli chcemy wrócić bezpiecznie i zgodnie z prawem do kraju. Dlatego warto mieć zawsze sporzy sobie potrzebne numery telefonów i ksero wszystkich dokumentów.

Przeczytaj także:

Podczas pobytu zagranicą skradziono karty płatnicze. Co zrobić?

Każdemu może przytrafić się tak przykre zdarzenie jak zgubienie kart płatniczych. Należy w takim przypadku szybko podjąć odpowiednie działania. Sprawdź co powinieneś zrobić w takim przypadku.

Czytaj więcej >>