Jakie szczepienia wymagane są zagranicą?

Polacy coraz częściej spędzają wakacje w egzotycznych krajach. Są one piękne, malownicze, ale pobyt w nich może okazać się śmiertelnie niebezpieczny. Dlatego ważne jest przed wylotem do egzotycznego kraju zapoznać się informacjami jakie szczepienia są zalecane przed pobytem nim. Większość tych informacji posiadają biura podróży, które udostępniają je klientom gdy ci rezerwują wycieczkę. Szczepienia są najlepszym sposobem ochrony przed szeregiem chorób rozpowszechnionych w krajach klimatu gorącego, ale także w tych krajach klimatu umiarkowanego, które są krajami nie do końca bezpiecznymi sanitarnie. Warto o nich pomyśleć dużo wcześniej gdyż niektóre ze szczepień, by były skuteczne wymagają powtórzenia np. co trzy miesiące( tak jest przypadku szczepionki przeciwko żółtaczce.) Dlatego wyjazd na egzotyczne wakacje musi być dokładnie zaplanowany.

Wszystkie szczepienia wykonują Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne jednak są to szczepienia płatne. Obowiązek szczepień określają Międzynarodowe Przepisy Sanitarne, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Obecnie te przepisy wskazują tylko jedno obowiązkowe szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Jednak przy wjeździe do niektórych krajów konieczne jest przedstawienie innych szczepień. Wpisane są one w żółtą książeczkę, która jest Międzynarodową Ksiązką Szczepień. Brak tej książeczki może spowodować problemy z wjazdem do danego kraju. Innymi wymaganymi szczepieniami przy wyjazdach do egzotycznych krajów są szczepienia przeciwko: tężcowi i błonnicy, oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B.

Ponadto chorobami zagrażającymi turystom, na które warto się zaszczepić, udającym się w różne zakątki świata są: dur brzuszny (kraje z gorącym klimatem np. Egipt czy Dominikana), meningokokowe zapalenie opon mózgowych (Afryka, Azja, Nepal), wścieklizna (szczepienie, które będą przebywać w danym kraju mając kontakt ze zwierzętami), japońskie zapalenie mózgu (Daleki Wschód), malaria (wilgotne tereny szczególnie Afryki). Malaria jest choroba, na którą rocznie umiera ok. 2 mln ludzi, wśród nich również ci, którzy wracają z terenów zagrożonych występowaniem tej choroby.

 

Przeczytaj także:

Zgubiłem dokumenty za granicą. Co robić?

Każdemu może przytrafić się tak przykre zdarzenie jak zgubienie dokumentów. Należy w takim przypadku szybko podjąć odpowiednie działania. Sprawdź co powinieneś zrobić w takim przypadku.

Czytaj więcej >>

Podczas pobytu zagranicą skradziono karty płatnicze. Co zrobić?

Każdemu może przytrafić się tak przykre zdarzenie jak zgubienie kart płatniczych. Należy w takim przypadku szybko podjąć odpowiednie działania. Sprawdź co powinieneś zrobić w takim przypadku.

Czytaj więcej >>